İstanbul Mehteran Takımı

Geçmişten günümüze baktığımızda geleneksel olarak bakıldığında ülke toplumunun birçok açıdan gelenek ve kültürleri olmaktadır. Bunlardan birisi de aslında çok eski dönemlerden süregelen mehter takımıdır. Özellikle büyük ve küçük organizasyonlarda fark etmesizin çok önemli bir konuma sahiptir. Geçmişten günümüze birçok organizasyonları vazgeçilmezi olan mehter takımı özellikle İstanbul’da da önemli bir konuma sahiptir.
Organizasyonlara bakıldığında İstanbul Mehter grubu vurulduğunda arzı ve arşı titretmekte olan yürüdüğünde ölümü bile korkutup heybetiyle düşmanın yüreğine korku salan ve savaşa bayram havasında gidenlerin öncüsü konumundadır…İstanbul Mehteran Takımı Kiralama

Mehter veya mehteran, Osmanlı Yeniçeri Askerî Bandosu. Dünyanın en eski askerî bandolarından birisi olan Mehter takımına baktığımızda birçok ilde faaliyet gösterse de İstanbul mehteran kiralama için birçok yer olsa da organizasyon ayarlamak, mehter takımının tecrübesi ve bilgi birikimi oldukça önemli bir durumdur.
Mekan olarak birçok yerden söz edilse de İstanbul mehter fiyatları da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü fiyatların yüksek olması organizasyon için her ne kadar önemli gibi olmasa da gereksiz masraftan kaçınılması gerekmektedir…


Mehter takımı içerisinde üç önemli sembol yer alır; ocak, sancak ve zaferdir. Bunların yanı sıra birçok etken ve faktör yer alsa da mehter takımı kuruluşu için Piri Hacı Bektaşi Veli olup, her icraattan önce mutlaka Peygamber, Ali ve Hacı Bektaşi Veli adına dua okunması ve marşlarda adlarının zikredilmesi gelenekten olmaktadır.

Bu yazı İstanbul Mehteran Takımı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir